ABD Hazine Bakanı Yellen: Çok dikkatliyiz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Menkul Değerler Sanayi ve Finansal Piyasalar Birliği’nin (SIFMA) yıllık toplantısında, ABD iktisadının istikrarlı ve sürdürülebilir büyümeye geçişine odaklandıklarını belirtti.

ABD iktisadının gücünü koruduğunu vurgulayan Yellen, lakin enflasyonun çok yüksek olduğunu ve global çapta “ters rüzgarlarla” çaba ettiklerini anlattı.

Yellen, global gelişmelerin piyasa oynaklığını artırmasından ötürü finans dalını yakından takip ettiklerini belirterek şu sözleri kullandı: 

“Bugüne kadar, ABD finansal sistemi bir ekonomik istikrarsızlık kaynağı olmadı. Ortaya çıkan riskleri izlemeye devam ederken; sistemimiz, dirençli olmaya ve belirsizlikler ortasında âlâ bir halde işlemeye devam ediyor.”

Tahvil piyasasının ekonomik görünüme ait daha fazla meçhullüğü yansıttığına dikkati çeken Yellen, süreç hacimlerinin güçlü olduğunu ve yatırımcıların süreçlerini gerçekleştirebildiğini kaydetti.

“ABD FİNANSAL SİSTEMİNDE SORUN YOK”

Yellen, son birkaç yılda bu kritik piyasada birtakım gerilim devirleri gördüklerine işaret ederek, “Bu periyotlar dayanıklılığı artırmanın kıymetini vurguladı. Hazine, tahvil piyasalarının şokları ve bozulmaları artırmak yerine absorbe etme yeteneğini geliştirecek ıslahatları ilerletmek için finansal düzenleyicilerle birlikte çalışıyor” diye konuştu.

Hazine Bakanı Yellen, daha yüksek piyasa oynaklığının banka dışı finansal aracılıktaki kırılganlıkları ortaya çıkarabileceği ihtimaline karşı da dikkatli olduklarını belirtti.

ABD finansal sisteminde şu anda sorun görmediklerini vurgulayan Yellen, “ABD’deki finansal riskleri dikkatle izliyoruz ve bunun risklerin gerçekleştiğini görebileceğimiz bir ortam olmasından ötürü dikkatliyiz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir