AFAD, ‘Deprem Bölgesinde Vinç Kiralandı’ İddiasını Yalanladı

AFAD, zelzele bölgesinde vinç kiralandığı tezlerini yalanladı. AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, ‘Asrın felaketi sonrasında gerekli her türlü önlem alınmasına karşın insani ve ahlaki manada süreci istismar eden bir münferit durumun dahi tespit edilmesi halinde, gerekli yasal süreç anında başlatılarak takipçisi olunacaktır’ denildi.

‘Kullanılan araçların bedeli tarafımızca ödenmiştir’

Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD), zelzele bölgesinde saati 10 bin liradan vinç kiralandığı tarafındaki savları yalanladı. 

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, ‘Bazı medya organlarında yer alan, AFAD’ın denetimi altındaki vinçler için ailelerden para alınmasına göz yumulduğuna ait kurumumuzu zan altında bırakmaya dönük savlar gerçeği yansıtmamaktadır. Ülkemizin yaşamış olduğu felaketin akabinde vatandaşlarımızın yaralarının sarılmaya çalışıldığı bir periyotta maalesef bir taraftan da dezenformasyon gayeli palavralarla gayret etmek zorunda bırakılıyoruz. 11 vilayetimizin etkilendiği sarsıntı sonrasında afet bölgelerinde toplam 272 bin 46 işçi ve kamu ve özel kesimden toplam 18 bin 53 vinç, iş makinesi vazife yapmıştır. Olağanüstü Hal Kanunu ile Afet Kanunu kapsamında, özel daldan de muhtaçlık duyulan vinç, iş makinası, arazi aracı ve benzerleri bedeli tarafımızca ödenmek karşılığında görevlendirilmiştir‘ denildi.

‘Bugüne kadar hiçbir şikayet kurumumuza intikal etmedi’

Afetin yaşandığı birinci andan itibaren ilgili tüm kamu kurumlarının alanda olduğu vurgulanan açıklamada, ‘Buna karşın, kelam konusu haberdeki savlarla ve olaylarla örtüşecek yahut destekleyecek mahiyette bugüne kadar hiçbir şikâyet, ihbar, duyum, bilgi yahut evrak, kurumumuza intikal etmiş değildir. Asrın felaketi sonrasında gerekli her türlü önlem alınmasına karşın insani ve ahlaki manada süreci istismar eden bir münferit durumun dahi tespit edilmesi halinde, gerekli yasal süreç anında başlatılarak takipçisi olunacaktır‘ sözlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir