Akkuyu NGS Sahasına Personel Eğitimi İçin Tam Ölçekli Simülatör Getirildi


Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasına, güç ve kontrol ünitelerinin bire bir kopyası olan tam ölçekli simülatör (TÖS) getirildi. Bu eğitim ekipmanı ile santral işletmeye alınmadan önce güç ünitelerinde çalışacak personele uygulamalı bir eğitim verilmiş olacak. Bu eğitimi tamamlayanlar yetkinlik belgesine sahip olacak. 

Tam ölçekli simülatör, Akkuyu NGS’nin reaktörlerinin güç kaynağı ve kontrol sistemlerinin dijital ikizi olan yazılım ve donanım kompleksini içeriyor. Güç üniteleri proje dokümantasyonuna uygun olarak oluşturulan ekipman, santralin tüm çalışma modlarının gerçek zamanlı simülasyonunu sağlayan karmaşık matematiksel bir modele dayanıyor. Tüm cihazlar, anahtarlar ve kontrol kumanda panelleri kompozisyon, konum, boyut, şekil ve renk bakımından Akkuyu NGS’nin güç ünitesi ekipmanıyla bire bir aynı olarak tasarlandı. Ekranlarda ve göstergelerde görüntülenen bilgiler de operatörlere gerçek güç ünitesindekilerle aynı biçim ve değerlerde gösteriliyor. 

Nükleer santrallerin güvenliği alanındaki uluslararası gerekliliklere uygun olarak nükleer yakıt direkt reaktöre yüklemeden önce uzmanlar tarafından Akkuyu NGS güç ünitelerinin tam ölçekli simülatör üzerinde eğitimi de dahil olmak üzere bir dizi hazırlık faaliyetleri gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tam ölçekli simülatör de bu kapsamda tüm çalışma senaryolarını öğrenmeye ve operasyonel personelin yeterliliğini geliştirmeye olanak sağlayacak. Eğitilmiş personel, ileride Akkuyu NGS’nin gerçek güç ünitelerinde çalışmaya başlayacak. 

Tam ölçekli simülatöre ait ekipmanlar çok yakında Akkuyu NGS Eğitim ve Uygulama Merkezi’ne kurulacak. Kurulumun ardından ise personelin eğitimi için gerekli işlemler başlatılacak. 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Akkuyu NGS projesi, dünyanın en güvenilir projelerinden biridir. Santralin güç üniteleri, en modern ve en yüksek teknolojiye sahip VVER-1200 teknolojisi ile donatılmıştır. Bir nükleer santralin istikrarlı bir şekilde çalışmasının önemli diğer bir bileşeni de, bizim de önceliğimiz olan eğitimli ve deneyimli yüksek vasıflı personeldir. Tam ölçekli simülatör, Akkuyu NGS güç ünitelerinin tüm proje çalışma modlarını öğrenecek personelin eğitilmesine olanak sağlayacaktır. Uygulamalı eğitim, nükleer santral işletmeye alınmadan önce personelin mümkün olduğunca gerçek koşullara yakın şekilde ve her tür durumda faaliyetlerini otomatik şekilde yapmasını sağlayacaktır.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir