EYT’de 1.5 aylık bilanço: Maaş bağlanan kişi oranı yüzde 20

Ogün Akkaya

ANKARA- Emeklilikte Yaşa Takılanları (EYT) kapsayan yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 1,5 ay geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu ve e-devlet üzerinden emekli olabilme hayaliyle müracaat yapan şahıslar, resmi süreçleri tamamlamalarına rağmen hâlâ maaşlarını alabilmiş değil. Bir milyondan fazla kişi birinci maaşını alabilmek için bekliyor.

‘AYDA 30-40 BİN BİREYE EMEKLİLİK SÜRECİ YAPAN SGK 2 MİLYON BİREYE EMEKLİLİK SÜRECİNİ YAPMAYA BAŞLADI’

EYT kapsamında emekli olabilmek için yaklaşık iki milyon kişinin müracaat yaptığını söyleyen EYT Federasyonu Başkanı Arzu Lastikçi, ancak Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu müracaatları değerlendirmede yetersiz kaldığını kaydetti. EYT kanunu çıktıktan sonra birebir işçi sayısı ile hizmet verilemeyeceğini belirten Lastikçi, tedbir alınmamasını eleştirdi. Lastikçi, “Her ay yaklaşık 30-40 bin şahsa emeklilik süreci yapan SGK, aniden 2 milyon kişinin emeklilik sürecini yapmaya başladı. SGK, bir yıldır ‘yasa çıkacak’ denildiği halde tedbir almayan bir kurum” dedi.

Dilek Lastikçi

‘EYT’LİLER VE SGK ÇALIŞANLARI KARŞI KARŞIYA BIRAKILDI’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in nisan ayında emekli maaşlarının yatırılacağını söylediğini lakin gelinen noktada maaş bağlanan kişi oranının yüzde 20’de kaldığını söyleyen Lastikçi şöyle devam etti:

“Aylar geçiyor lakin tahlil yok. Artık de mayıs ayında ödeneceği söyleniyor. Karmakarışık bir sistem. EYT’liler kurumlara gidiyorlar sorgulama yapmak için fakat masalar belgelerle yığılı durumda. Bir manada EYT’liler ve SGK çalışanları karşı karşıya bırakıldı. İki aydır ‘evrak beklemede’ yazıyor. SGK çalışanının durumunun da içler acısı olduğunu görüyoruz. Onlar da özlük hakları için çaba ediyor.”

‘İNSANLAR EMEKLİ OLUP OLMADIĞINI DAİMA E-DEVLET’TEN DENETİM EDİYOR’

EYT kapsamında emekli olabilmek isteyen şahısların askerlik ve doğum borçlandırması yapabilmek için kredi çektiğini hatırlatan Lastikçi, “Kredilerin ödemesi geldi lakin maaşlar şimdi yatırılmadı. Ortada maaş yok” dedi. EYT yasası eksik çıktığı için bu mevzunun gündemden kalkmadığını söyleyen Lastikçi kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gelinen noktada kredi borçlarını ödeyemiyorlar. Her yerden mağduruz. Beşerler emekli olup olamadıklarını daima e-devlet’ten denetim ediyorlar. Yüzde seksene yakın kişi hâlâ emekli olabilmek için bekliyor. Yaşadığımız mağduriyeti her gün lisana getirmeye çalışıyoruz. Vilayet müdürlüklerine de gidiyoruz fakat tahlili bakanlıkta. En yüksek merciinin tahlil üretmesi gerekiyor. Süreçlerin yapılış evresinde kimi yanılgıların da yapılacağını düşünüyoruz. Bu yanılgıları daha sonradan göreceğiz. Staj ve BAĞ-KUR mağdurlarının sıkıntılarına da tahlil bulunmuş değil.”

‘BİZİM İÇİN PARTİ FARKETMİYOR, HAKKIMIZI VERMEYENE MUHALİFİZ’

Toplumun her kısmından EYT’lilerin kızgın olduğunu söyleyen Lastikçi, “Emeklilikte yaşa takılanlardan, emeklilikte prime takılanlara evrildik. Ortada bir hak kaybı var. Hakkı elden alan maddelerin tekrar düzenlenmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

EYT’nin yasalaşma süreci öncesinde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği görüşmelere davet edilmediklerini hatırlatan Lastikçi, “Onlarca sefer randevu talebinde bulunduk lakin karşılık verilmedi” dedi. EYT yasasının bir seçim yatırımı olduğunu söyleyen Lastikçi şunları kaydetti:

“Seçime kadar yatırım oluyoruz. Seçim öncesi ne yaptırdıysak yaptırdık sonrası çok sıkıntı. Herkesin kaygısı oy. Hem iktidara hem de muhalefete sesleniyoruz, biz vaatlerden bıktık. Beklentiye soktular insanları. Siyasete inancımız kalmadı. Daima vaatler verildi ve unutuldu yalnızca seçim vakti hareketlendi, bu muhalefet partileri için de geçerli. Bizim için parti fark etmiyor hakkımızı vermeyene muhalifiz. Sorunu çözecek konumdalar. Kaynaklar yetersiz değil. Tercih sırasında vatandaş yok. Biz eğilmeden bükülmeden hakkımızı arıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir