Fransa’da muhalefet emeklilik reformunun iptalini öngören tasarıyı geri çekti

Fransa’da muhalefet, emeklilik ıslahatının yürürlükten kaldırılmasını öngören yasa tasarısını geri çekti.

Mecliste basına açıklama yapan LİOT grubu Başkanı Bertrand Pancher, sundukları tasarı metninden geriye yalnızca 2. hususun kaldığını, hasebiyle LİOT kümesinin tasarıyı geri çektiğini açıkladı.

Ulusal Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet, dün kelam konusu tasarıda emeklilik ıslahatının iptalini kapsayan 1. hususun yine tasarı metnine eklenmesi tarafındaki değişiklik taleplerini reddedeceğini açıklamıştı.

Braun-Pivet, tasarının 1. hususunun anayasaya uygun olmadığı değerlendirmesinde bulunarak, bugün için ne olursa olsun mecliste emeklilik ıslahatının yürürlükten kaldırılması için bir oylama olmayacağını söylemişti.

Meclis Lideri’nin bu kelamlarına muhalefet kanadından reaksiyonlar gelmişti.

Emeklilik reformu

Fransa’da hükümetin, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamadan meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta kitlesel şovlar başlamıştı.

Polis, protestoculara sert müdahale etmiş, ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanmıştı.

Ülke genelinde 16 Mart’tan itibaren düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Muhalefet ve hükümetin, ıslahatın anayasaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için başvurduğu Anayasa Kurulu, yasa tasarısının emeklilik yaşını 64’e çıkaran unsurunu onaylamış, 6 maddeyi ise büsbütün yahut kısmen reddetmişti.

Kitlesel protesto ve ağır muhalefete rağmen kabul edilen yasanın geri çekilmesini öngören bir tasarı, 31 Mayıs’ta Ulusal Meclis Toplumsal İşler Komitesinde görüşülmüştü. Meclis kurulunda tasarının en kıymetli ve birinci unsuru çıkarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir