İlaç raporlarının süresi uzatıldı

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs salgını döneminde hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak için uygulamaya koyduğu sıhhat raporlarını uzatma uygulamasını 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzattığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın imzasıyla dün yayınlanan genelgede, mevsim şartlarına bağlı olarak artan sıhhat hizmeti gereksinimi ve rapor yenileme taleplerine bağlı olarak sıhhat hizmet sunucularında yaşanan yoğunluğun azaltılması emeliyle raporların geçerlilik müddetinin 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi.

“Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru çok yerinde olmuştur”

TEİS Genel Lideri Eczacı Nurten Saydan da bahse ait Toplumsal güvenlik Kurumu’nun (SGK) bir an evvel harekete geçmesi gerektiğine işaret ederek açıklama yaptı. Saydan, bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları söz etti:

“Kurum tarafından, kronik hastalıklara sahip yaklaşık 30 milyon hasta ve 80 milyon tekil rapor müddetinin yetkililer tarafından Medula sisteminde acilen uzatılması uygun olacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru çok yerinde olmuştur. Zira bütün raporların tıpkı vakitte yenilenmesi hastanelerde büyük kalabalıklara neden olacak ve salgın hastalık riskini arttıracaktı. Vatandaşlarımıza üzülerek bildirmek isteriz ki, SGK gerekli düzenlemeyi bir an evvel yapmadığı takdirde mühleti uzatılmış raporları ile bugünden itibaren eczanelerimizden bu çeşit ilaçlarını kâfi sayıda ve tahminen de hiç alamayacaklar. Hastalık ve ilaca ulaşım ise asla beklemez. Sendika olarak raporlu vatandaşlarımıza yaşanan bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını bildirmek istiyor ve SGK’nın gerekli düzenlemeyi yapmasını bekliyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir