Keşan Belediye Meclisi 2019-2024 döneminin son toplantısını yaptı

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı Keşan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıyı; AK Parti İlçe Lideri Gürcan Kılınç, mahalle muhtarları, belediye meclis üyesi adayları da takip etti. Toplantıda birinci olarak gündeme; Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından At Arabaları Triportöre Dönüşüyor projesi kapsamında gönderilen 1 milyon 900 bin TL nakdi hibenin kabulü ve her türlü sürecin yapılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususu ile “5393 Sayılı Belediye Kanunu’na istinaden; belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, kurallı bağışlar ve kamu hizmetinde fiilen kullanılan malları ile Belediye tarafından tahsil edilen vergi, fotoğraf ve harç masrafları haczedilemez kararı ile Belediyenin hacze mümkün olmayan gelirleri sayılmıştır. Genel bütçe vergi gelirlerinden aktarılan hisseler da kanun ile vergi kararında kabul edildiğinden haczedilmesi mümkün değildir. Belediyemizin iş ve süreçlerinde kullanılmak üzere açılmış bulunan hesapların kamu hizmetine tahsis edilmesi konusunun Meclis tarafından görüşülmesi” hususları gündeme ek edildi.

Toplantıda birinci olarak “Paşayiğit Mahallemize su terfi sınırı döşenmesi, su depoları ve terfi merkezi üretimi için Vilayetler Bankası (İlbank) A.Ş.’den 150.000.000,00(yüzellimilyon) TL kredi alınması ve gerekli süreçlerin yapılması için Belediye Lideri Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesinin kurul raporu doğrultusunda Meclis tarafından görüşülmesidir.” unsuru ele alındı.

Maddeyle ilgili bilgilendiren Helvacıoğlu, “Konunun 15-20 gün içerisinde sonuçlanması mümkün değildi. Meclise getirmemiz gerekiyordu. Paşayiğit’e su getirilmesi noktasında proje hazırlanması ve kredi alınması noktasında önümüzdeki ayın yahut Mayıs ayında değerlendirilecektir.”

Maddenin Nisan ayı yahut Mayıs ayı meclis toplantısında kurul raporu doğrultusunda yeniden görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

Toplantı At Otomobilleri Triportöre Dönüşüyor projesi kapsamında gönderilen 1 milyon 900 bin TL nakdi hibenin kabulü ve her türlü sürecin yapılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi konusunun görüşülmesiyle devam etti.

Madde hakkında bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, projenin son ayağı olduğunu tabir ederek, şunları söyledi: “Bir milyon 900 bin TL’nin hibe geldi. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın 6 Mart 2024 günü kurumuza gönderdiği hibenin kabulü için meclis kararı istediler. Bir milyon 900 bin TL’ye triportör alacağız. 19 ya da 20 adet tespitte bulunduk. Bundan sonra at otomobilleri Keşan’da olmayacak. Türkiye’ye örnek bir projemiz. En beğenilen projelerimizden. Geleceğe yönelik, etraf ismine uygun bir adım attık. 5 yılda 45’inci hibemiz. Güzel olsun.”

YAPILAN OYLAMADA MADDE OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ.

Toplantının devamında “5393 Sayılı Belediye Kanunu’na istinaden; belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, koşullu bağışlar ve kamu hizmetinde fiilen kullanılan malları ile Belediye tarafından tahsil edilen vergi, fotoğraf ve harç sarfiyatları haczedilemez kararı ile Belediyenin hacze mümkün olmayan gelirleri sayılmıştır. Genel bütçe vergi gelirlerinden aktarılan hisseler da kanun ile vergi kararında kabul edildiğinden haczedilmesi mümkün değildir. Belediyemizin iş ve süreçlerinde kullanılmak üzere açılmış bulunan hesapların kamu hizmetine tahsis edilmesi konusunun Meclis tarafından görüşülmesi” unsuru ele alındı.

Madde hakkında Mali Hizmetler Müdürü Hasan Balcı’nın bilgilendirmesinin akabinde yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

“HAKKINIZI HELAL EDİN”

İYİ Parti Küme Sözcüsü Coşkun Lofçalı, 5 yıllı mühlet boyunca Keşan için misyonda bulunduklarını belirterek, “Bu geçe mühlet zarfında kimi tartışmalar oldu fakat hepsi Keşan ve Keşan’ın menfaati içindi. Hakkınızı helal edin. Bu devirde bize takviye olan tüm işçimize teşekkür ederiz. Keşan hepimizin ortak kıymetlerimizin olduğu yer. Keşan’a hizmet için herkesin siyaseti girmesini tavsiye ediyoruz. Bu meclis üyeliği misyonu değerli bir bahis. Hakkınızı helal edin.”

“MECLİS KARARLARININ %98’İ OYBİRLİĞİ İLE GEÇTİ VE TARİHİ KARARLAR ALDIK”

CHP Küme Sözcüsü Feridun Tümer ise şunları söyledi: “İlk teşekkürü belediye çalışanlarımıza etmek istiyorum. Aldığımız bu kararlar alanda onların becerileriyle saha uygulanıyor. 120 meclis yaptık hiç bu kadar duygulanmadım. 5 yıl evvel başladık. Bu mecliste Keşan’ın hayrına çok kararlar aldık. Sıkıntı günler de geçirdik, tartıştık da yeri geldi hengame etme noktasına geldik. Lakin bunların hiç biri şahsi hırslarımızdan değil, Keşan için en iyiyi istediğimiz için yaptık. Meclis kararlarının %98’i oybirliği ile geçti ve tarihi kararlar aldık. Kararları alırken dünyaya baktığımız pencere tahminen farklıydı lakin hakikat yeri de bulduğumuzu da söyleyebilirim. Herkese çok teşekkür ederim. Emeği geçen herkes hakkını helal etsin. Benden yana helal olsun.”

“BU BAYRAĞI OLABİLDİĞİNCE BİZDEN SONRAKİLERE DEVRETMEK İÇİN ÇALIŞTIK”

Feridun Tümer’in akabinde söz alan AK Parti Küme Sözcüsü Irmak Gergin ise, 5 yılı geride bıraktıklarının altını çizerek, “Şahsım ve kümemiz ismine Partimize ve Belediye Liderimize bizi bu misyonlara layık gördükleri için teşekkür ediyorum. Akabinde Keşan halkına teşekkür ediyorum, bizi bu misyona layık gördüler. Bu bayrağı olabildiğince bizden sonrakilere devretmek için çalıştık. 5 yıl boyunca vakit zaman tansiyon artsa da sebebi Keşan için yanlışsız olanı bulmaktı. Tüm meclis üyesi arkadaşlarımdan helallik istiyorum. Kırdığımız üzdüğümüz olduysa affola. Basınımız ve belediye çalışanlarımız daima bizimle birlikte oldular. Onlar da bir teşekkürü hakkediyor. Çalışanımızın 5 yıl boyunca çok uygun çalıştığına şahitlik ettim. Çalışanımız hakkıyla çalışmıştır. Aday olan herkese ve Partimizin Adayı Mustafa Helvacıoğlu’na muvaffakiyetler diliyorum. Hakkınızı helal ediniz.” biçiminde konuştu.

Müslim Çekiç ise 5 yıl boyunca sorumluluklarının farkında olarak Keşan’a hizmet etmeye çalıştıklarının altını çizerek, “Geçen seçimlerde kazanan listede olmamızda etken olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Herkes hakkını helal etsin. Bizden sonra gelecek olanlara muvaffakiyetler diliyorum.” diye söyledi.

Yüksel Alioğlu ise bu kutsal misyonu kendilerine veren Keşan halkına teşekkür ederek, çok değerli kararlar aldıklarını ve vazifelerini layıkıyla yerine getirdiklerinin altını çizdi. Alioğlu, 5 yıl boyunca birlikte vazife yaptığı Helvacıoğlu ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Öztürk ise 5 yılı birlikte geçirdiklerini lisana getirerek, çalışana ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, helallik istedi.

“ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ ÖNCELİK KEŞAN’IMIZI EN GÜZELLE NASIL BULUŞTURURUZ OLDU”

Dilek ve temennilerde son olarak Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu söz aldı.

2019-2024 hizmet devrinin son meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini lisana getiren Helvacıoğlu, “Geride bıraktığımız 5 yıllık hizmet devrinde Keşan’ımızı kararlı adımlarla daima birlikte geleceğe taşıdık. Siyaset gereği bazen tartıştık fakat niyetimiz her vakit güzeldi. Keşan’ımız için tekrar daima birlikte birçok birincilere ve gururlara imza attık. 5 yıla 15 yıllık hizmetler sığdırdık güç süreçlerden geçtik pandemiyle boğuştuk, tesirlerini derinden hissettik. Krizlerle çaba ettik, ekonomik daralmalar yaşadık. Asrın felaketlerini geçirdik, lakin yeniden de meclisimiz; tüm kentlere örnek olan bir azim ve uğraş gösterdi. Hiç bir mazeret üretmeden kelam verdiğimiz yatırımları ve hizmetleri aksatmadan devam ettirdik. Çalışanımız itimat aşıladık. Çalışmalarından dolayı işçime gönülden teşekkür ediyorum. Trakya’ya Türkiye’ye örnek olduk. Yapılan bu özverili çalışmalar sonucunda örnek alınan bir kent olduğumuza daima birlikte şahit oluyoruz. Her gün bir açılış yapıyoruz. Vakit zaman Keşan için tartıştık lakin haklı haksız kim diye üzerinde durmadık. Kimi ‘Hayır’ları hayırlara çevirebilirdik. 2. Devirde ustalığa geçmek istiyorum. Üzerinde durduğumuz öncelik Keşan’ımızı en uygunla nasıl buluştururuz oldu. Birlikte yürüdüğümüz yol, Keşan’ımızı üst liglere çıkarma yolu oldu odağımız; Trakya’nın en süratli büyüyen örnek ilçesi olmak oldu. Gayretimiz, Keşan’ın gelişimiydi motivasyonumuz, Keşan’da yaşayan vatandaşlarımızın umutlarına karşılık vermekti.” dedi.

“MECLİSİMİZ GERİDE KALAN 5 YILDAN ALNININ AKIYLA ÇIKTI”

Mustafa Helvacıoğlu, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi: “Birliktelik ve kararlılığı, kurum, kuruluş, STK ve derneklerimiz ile göstermiş olduğumuz dayanışma ruhuna da yansıttığımıza inanıyorum. Zira en büyük uğraşımız, farklılıklarımızı Keşan’ın zenginliğine dönüştürmek oldu. Şeffaf bir meclis yapısıyla öne çıktık. Mali disiplini koruyan bir yapıyı ortaya koyduk. Çevreci vizyonumuz, sokak canlarına olan merhametimiz ve kültürel miraslarına sahip çıkan anlayışımız, her bölümden, her görüşten insanımızın takdirini kazandı. Keşan’ımızın refahına, istihdamına, iktisadına, sanatına ve sporuna bir bütün kent anlayışıyla baktık. Hibeler aldık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Bakanlarımızın, Valiliğimizin takviyeleriyle önemli hibeler aldık. Bunda da Keşan kazandı. Müzemiz en büyük kardı, meydanımızdaki ortak hareketimiz çok kıymetliydi. Tüm bunlar ışığında da meclisimiz geride kalan 5 yıldan alnının akıyla çıktı. Ben bu kanılarla; Keşan halkı ve şahsım ismine, meclis üyelerimizin her birine başka farklı teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarda büyük cefa gösteren lider yardımcılarımıza, komisyonlarımıza, ünite amirlerimize ve cefakar çalışanımıza şükranlarımı sunuyorum. Yeni gelecek, meclis üyesi arkadaşlarımıza da şimdiden muvaffakiyetler diliyorum. Farkında olmadan üzdüklerimiz, kırdıklarımız varsa haklarını helal etsinler. Ben de sizlere hakkımı helal ediyorum. Birlikte geçirdiğimiz, koca bir hizmet periyodunda yapılan tüm bu yatırımların, çalışmaların ve hizmetlerin Keşan’ımıza güzel olmasını diliyorum. Geçmiş periyot belediye liderlerimize baktım. Meclis toplantılarını aksatmadan yöneten başka bir belediye başkanı var mı diye. Ben de rekor kırmışım. Tüm meclislerin başında olmuşum. 60 meclisin 47’sine gelmeyen bir liderim var. O da geçen periyotlu liderim. Ortadaki liderlerimizin sayıları makul. Bu durum işin başında olduğumu gösteriyor. Keşan’a canımız feda olsun.”

Konuşmaların akabinde Mustafa Helvacıoğlu tarafından meclis üyelerine yaptıkları hizmetlerden ötürü plaket taktim edildi.

Nisan ayı meclis toplantısı sonuncu seçim sonuçları açıklandıktan sonra 3 gün içerisinde yapılacak.

Toplantı sonunda parti küme sözcüleri tarafından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na Hizmet Onur Plaketi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir