Merkez Bankası (MB) Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında?

Merkez Bankası (MB) Merkez Bankası Lideri Dr. Hafize Gaye Erkan 1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmasının akabinde Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmını 2001’de tamamladı. Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School’da idare bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, burada misyon yaptığı 9 yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin idare heyetleri ve üst seviye idare takımlarına bilanço idaresi, gerilim testi ve sermaye planlaması, risk idaresi, birleşme ve satın alma hususlarında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank’ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu lideri (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım yöneticisi, mevduat yöneticisi ve risk eş yöneticisi olarak misyon yaptı.

Merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022’de, Fortune 500’de yer alan global finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın idare konseyine katıldı. Bankacılık, yatırım, risk idaresi, teknoloji ve dijital inovasyon mevzularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Kısmı Müşavere Kurulu’nda de misyon yaptı.

Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir