Nuh Mete Yüksel kimdir?

Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan Nuh Mete Yüksel, 28 Şubat sürecinde DGM Savcısı olarak vazife yaptı.

Yüksel 28 Şubat sürecinde DGM Savcısı olarak vazife yaptı. Fetullah Gülen hakkında “devleti ele geçirmeye çalışıyor” argümanıyla birinci iddianameyi hazırlayan isim oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “idam cezası” talebiyle tutuklatmak istedi.

GÜLEN HAKKINDA BİRİNCİ İDDİANAMEYİ YAZDI: Devlette Fethullah Gülen’le ilgili birinci soruşturmayı eski Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Nuh Mete Yüksel açmıştı. Yüksel, 2000 yılında Fethullah Gülen hakkında ‘terör örgütü lideri olmak’ suçlamasıyla iddianame hazırladı.

ERDOĞAN’I ‘İDAM’ SUÇLAMASIYLA TUTUKLATMAK İSTEMİŞTİ: Nuh Mete Yüksel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1993 yılında Refah Partisi İstanbul Vilayet Lideri iken Rize’de yaptığı konuşmaya 2002 yılında soruşturma açmıştı. Yüksel soruşturmayı, Türk Ceza Kanunu’nun “devletin anayasa ve temel nizamlarını bozma” başlıklı 146’ncı hususuna nazaran açmıştı. Yüksel Erdoğan’ı idam cezası istemiyle mahkemeye sevk etti. Lakin DGM Yüksel’in talebini reddetmişti.

Ayrıca Yüksel, Necmettin Erbakan ile Oğuzhan Asiltürk’ün yargılanmasını süreçlerini de yönetmişti. 28 Şubat darbe sürecinde Nuh Mete Yüksel, kapatılan Refah Partisi’nin milletvekilleri Ahmet Tekdal, Hasan Hüseyin Ceylan ve İbrahim Halil Çelik hakkında, ‘anayasal nizamı yıkmaya teşebbüs’ gerekçesiyle idam istemişti.

MERVE KAVAKÇI’NIN MESKENİNİ BASTIRDI: 28 Şubat periyodunda çok sayıda soruşturmayı yürüten Nuh Mete Yüksel, Merve Kavakçı hakkında başörtüsü ile TBMM’ye girdiği gerekçesiyle soruşturma açmış ve konutunu gece yarısı polislere bastırmıştı. Emekli olurken de geri adım atıp olayla ilgili “Soruşturma savcısı olarak Kavakçı’nın meskenine gittim. Olay daha fazla büyümesin diye gözaltı olayından vazgeçtik” dedi.

Yüksel’in, “Nuh Mete Yüksel Anlatıyor”, “Nuhun Gemisi”, “İtaatsizler”, “Balyoz Saklı Şahit ve Seyahat Parkı” isimli kitapları bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir