Tokyo’da 2025 itibarıyla tüm yeni evlerde güneş paneli zorunlu olacak

Japonya’nın başşehri Tokyo’da belediyenin aldığı bir karar doğrultusunda Nisan 2025’ten itibaren inşa edilecek tüm yeni konutlar için artık güneş paneli konseyimi mecburî olacak. 

Başkentin lokal meclisi tarafından kabul edilen ve bu minvalde birinci olan düzenleme kapsamında, büyük inşaat firmalarının 2 bin metrekareye kadar olan konutları yenilenebilir güç kaynaklarıyla donatması gerekiyor. Kent danışmanları, düzenlemenin kentin yeşil güce geçişine büyük katkı sağlayacağını belirtiyor.

Euronews’in aktardığına nazaran Meclis Üyesi Risako Narikiyo, “Mevcut global iklim krizine ek olarak, Rusya Ukrayna savaşının uzamasıyla birlikte bir güç kriziyle karşı karşıyayız, münasebetiyle kaybedecek vaktimiz yok.” diye konuştu. 

Tokyo, 14 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük metropollerinden biri.  Resmi datalara nazaran kent sakinleri, kişi başına yılda ortalama 8,6 ton karbondioksit salımı yapıyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), karbonsuzlaştırma (karbondan arınma) hedeflerine ulaşmak için yılda kişi başına en fazla 2,3 ton karbon salımı yapılmasını öneriyor. 

Tokyo gelecek yıllarda emisyon ayak izini kıymetli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Büyükşehir idaresi, sera gazı emisyonlarını 2000 yılı düzeylerine kıyasla 2030 yılına kadar yarıya indirmeyi ve 2050 yılına kadar emisyonsuz hale gelmeyi planlıyor.  Lakin uzmanlara nazaran Tokyo, yenilenebilir güç kullanımında geri kalmış durumda. Çünkü halihazırda güneş paneli kapasitesine sahip binaların yalnızca yüzde dördünde bu paneller bulunuyor.

Küresel Karbon Projesi’nin (GCP) bilgilerine nazaran, Japonya, karbon salımında global çapta beşinci sırada yer alıyor. Resmi bilgilere nazaran kent sakinleri, kişi başına yılda ortalama 8,6 ton karbondioksit salımı yapıyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), karbonsuzlaştırma (karbondan arınma) hedeflerine ulaşmak için yılda kişi başına en fazla 2,3 ton karbon salımı yapılmasını öneriyor. 

Tokyo gelecek yıllarda emisyon ayak izini değerli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Büyükşehir idaresi, sera gazı emisyonlarını 2000 yılı düzeylerine kıyasla 2030 yılına kadar yarıya indirmeyi ve 2050 yılına kadar emisyonsuz hale gelmeyi planlıyor. 

Ancak uzmanlara nazaran Tokyo, yenilenebilir güç kullanımında geri kalmış durumda. Çünkü halihazırda güneş paneli kapasitesine sahip binaların yalnızca yüzde dördünde bu paneller bulunuyor. Global Karbon Projesi’nin (GCP) bilgilerine nazaran, Japonya, karbon salımında global çapta beşinci sırada yer alıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir